FR-E560-7.5K-NA
Email quote
Mitsubishi FR-E560 Inverter 7.5kW
Mitsubishi Compact Size Inverter, 3PH AC575V 60Hz.
Inputs39
Output30VDC
Packagethe inverter to be damag
Voltage575VAC
FR-E560-7.5K-NA product reference
Specifications
Inputs39
Output30VDC
DisplayIs Changed by Pressing the
Voltage575VAC
Contactsfor availability View a
Materials Construction Food Processing Chem
Mountingposition Accessory cover PU
Frequency60Hz
Product Types of operation control and monitoring
End Connectionorientation of the output cables U
Part lens
Manufacturer
Mitsubishi Electric
Category
Drives
Condition
New surplus
Test status
Visual inspection
Quantity available
1
Shipping class
small parcel
Common procurement questions
What inputs does FR-E560-7.5K-NA use?
What output does FR-E560-7.5K-NA use?
FR-E560-7.5K-NA is listed with output of 30VDC. Confirm against your machine documentation before substitution.
What display does FR-E560-7.5K-NA use?
What package does FR-E560-7.5K-NA use?
What voltage does FR-E560-7.5K-NA use?
FR-E560-7.5K-NA is listed with voltage of 575VAC. Confirm against your machine documentation before substitution.