25B-D1P4N114
Email quote
AB PowerFlex 525 AC Drive 0.5HP
Allen-Bradley PowerFlex 525 AC Drive, 323-528V 3PH, 1.4A, 0.4kW/0.5HP.
Size5
Inputs1
Output1.4A
Current1.4A
25B-D1P4N114 product reference
Specifications
Size5
Power0.5HP
Inputs1
Output1.4A
SeriesPowerFlex 525
Weight8 lbs
Current1.4A
DisplayDrawings 2D Dimension Drawing
Voltage323-528V
Contacts844
MaterialHandling Adhesives
MountingWith Brake IGBT
Brake IGBTIncluded
Dimensions8 × 6 × 10 in
Power Factor0.98
Product TypeOpen
User InterfaceIntegral Keypad With Potentiom And LED Display
Shipping Weight8 lb
Frequency Rating50-60
Input Voltage Rating480V AC
Output Current Rating1.4 A