MY2N-GS-DC24
Email quote
General Purpose Relay
Plug-in relay with LED indicator for control cabinets and machine service spares.
Coil24 VDC
Current5 A
MountingSocket
ContactsDPDT
MY2N-GS-DC24 product reference
Specifications
Coil24 VDC
Current5 A
ContactsDPDT
MountingSocket
IndicatorLED
Part lens
Manufacturer
Omron
Category
Relays
Condition
New surplus
Test status
Bench checked
Quantity available
12
Shipping class
standard parcel
Common procurement questions
What coil does MY2N-GS-DC24 use?
MY2N-GS-DC24 is listed with coil of 24 VDC. Confirm against your machine documentation before substitution.
What current does MY2N-GS-DC24 use?
MY2N-GS-DC24 is listed with current of 5 A. Confirm against your machine documentation before substitution.
What contacts does MY2N-GS-DC24 use?
What mounting does MY2N-GS-DC24 use?
What indicator does MY2N-GS-DC24 use?
How is condition determined?
How fast does MY2N-GS-DC24 ship?
Related inventory
Same category or brand
100-C09D10
IEC Contactor
Allen-Bradley Relays
Aux1 NOCoil110 VDCPoles3
Low stock (4) Bench tested Ships from Canada
Finder DPDT 10A Relay
Finder Relays
Coil24VPower1.5WRating10A